• Головна
  • Як Вашингтон планує спілкуватися з Москвою та Києвом : таємна дипломатія Трампа
17:50, 21 березня

Як Вашингтон планує спілкуватися з Москвою та Києвом : таємна дипломатія Трампа

Світова політика знову входить у фазу закулісних домовленостей. Попри триваючі ракетні удари росії по українських містах та активні бойові дії, Вашингтон ініціює переговори, в яких українська та російська делегації не перетнуться в одному приміщенні. США беруть на себе роль посередника, одночасно спілкуючись із обома сторонами – окремо, у різних кімнатах.

Чи несе новий дипломатичний формат Вашингтона загрозу нав’язування Києву неприйнятних компромісів? Чому ці переговори відбуваються саме зараз?

Чи є це дипломатичною пасткою для України, чи навпаки – шансом на посилення тиску на Кремль – Комерсант український розбирався. 

Сполучені Штати готуються до чергового раунду дипломатичних контактів щодо війни росії проти України.

Як повідомив спецпредставник США з питань Близького Сходу Стів Віткофф, 23 березня в Джидді (Саудівська Аравія) відбудуться переговори США з представниками росії. Про це він заявив в ефірі Fox News після телефонної розмови президентів США Дональда Трампа та росії володимира путіна.

Віткофф зазначив, що переговорний процес, за оцінками Вашингтона, наблизився до можливості припинення вогню, однак вирішальне значення матимуть деталі.

“Диявол криється в деталях. У нас є команда, яка вирушає до Саудівської Аравії на чолі з радником із національної безпеки Майком Волцем і держсекретарем Марко Рубіо. Ми повинні з’ясувати ці деталі щодо припинення вогню”, – заявив Стів Віткофф.

При цьому Віткофф не уточнив, хто саме представлятиме російську сторону на цих переговорах.

Човникова дипломатія замість прямих контактів

За даними джерел, переговори у Саудівській Аравії відбуватимуться у форматі “непрямих переговорів” – представники України та росії не сидітимуть за одним столом, а знаходитимуться в окремих кімнатах.

Спецпредставник президента США з питань України та росії Кіт Келлог підтвердив цю інформацію:

“Цього тижня ми відправляємо технічні групи на переговори, де обидві сторони будуть присутні, але в різних кімнатах. Ми запитуємо одну сторону про її умови, потім звертаємося до іншої. Це по суті човникова дипломатія між кімнатами в Ер-Ріяді”, – пояснив Келлог.

Таку ж інформацію підтвердило джерело Sky News. За його словами, Вашингтон намагатиметься вести переговори з Москвою та Києвом одночасно, але окремо, передаючи позиції сторін між кімнатами.

Що стоїть за новим форматом переговорів?
Сергій Ягодзінський, доктор філософських наук, професор, проректор Європейського університету, в ексклюзивному коментарі Комерсант український пояснив значення анонсованих у Саудівській Аравії переговорів між Україною та росією за посередництва США.

За його словами, цей формат переговорів є незвичним для Європи та цивілізованого світу, адже він передбачає, що сторони, які перебувають у жорсткому конфлікті, не зустрічаються безпосередньо.

“Ми звикли до того, що опоненти домовляються хоча б про сам факт переговорів. Однак зараз ми бачимо новий дипломатичний підхід: сторони залишаються антагоністично налаштованими й не мають точок дотику. США створюють майданчик, на якому представники України та росії не сидять за одним столом, але взаємодіють у спільному часі. Це цікавий формат, де американська сторона виконує незвичну для себе роль посередника, знімаючи найбільш гострі суперечності до моменту, коли безпосередній контакт стане можливим”, – зазначив Ягодзінський.

Він також нагадав про позицію Дональда Трампа, який ще до свого президентства заявляв, що Зеленському не варто сідати за стіл переговорів із Путіним у нинішніх умовах. Тоді ця заява викликала неоднозначну реакцію, проте, на думку експерта, суть її полягала у тому, що зараз конфлікт настільки напружений, що жодні прямі перемовини не можуть призвести до реальних домовленостей.

Попри продовження російських обстрілів, які останніми днями вразили Кропивницький та Одесу, сторони не припиняють процес дипломатичних контактів. Ягодзінський наголосив, що Україна, зі свого боку, також продовжує відповідати на атаки противника, але це не зриває переговорний процес.

“Попри удари по цивільній та критичній інфраструктурі, такі як залізнична станція у Кропивницькому, переговори тривають. Це свідчить про те, що міжнародні партнери України зацікавлені у пошуку рішень навіть в умовах активних бойових дій”, – підсумував Сергій Ягодзінський.

Отже, дипломатичні зусилля США спрямовані на пошук шляхів до припинення війни, однак неясно, якими будуть результати такого формату. Попри активну фазу війни та продовження російських атак на українську критичну інфраструктуру, процес дипломатичних контактів триває. Чи наблизить це переговори до реального припинення вогню – питання залишається відкритим.

Інформує komersant.info

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...