Кабміном у березні цього року був затверджений Порядок визначення шкоди та збитків, які завдала нашій країні збройна агресія рф. Після ухвалення цього Порядку розпочалося формування механізмів, які допоможуть визначити економічні втрати, від яких постраждав український бізнес.
Кабінет Міністрів призначив осіб, які будуть відповідальними за визначення завданої шкоди, а також доручив Міністерству економіки, ФДМУ та Міністерству реінтеграції розроблення відповідної методики.
Після завершення роботи, Міністерство економіки оприлюднили проєкт Методики для обговорення.
Призначення Методики
Документ визначає механіку оцінювання збитків і шкоди, від якої потерпіли суб’єкти господарювання всіх форм власності через збройну агресію рф.
Методика визначатиме:
- об’єм реальних збитків через втрату або руйнацію майна;
- втрачену вигоду в наслідок унеможливлення або перешкод у веденні господарської діяльності;
- об’єм витрат, які потрібні для того, щоб відновити майно та майнові права.
Щодо реальних збитків
Методика містить механізм оцінювання реальних збитків, який розповсюджується на нерухомість, рухоме майно (машини, обладнання), транспортні засоби, товарно-матеріальні запаси та біологічні активи, єдині майнові комплекси, що належать підприємствам, установам й організаціям будь-якої форми власності. Також це розповсюджується на культурні цінності.
Як оцінюватимуть втрачену вигоду?
У Методиці зазначається, що втрачена (упущена) вигода є розміром прибутків, які могли б одержати власники (балансоутримувачі або користувачі) майна, що було пошкоджено чи зруйновано, у разі якби це майно не зазнало руйнувань.
В уряді запропонували проводити оцінку втраченої вигоди, що стосується майна, яке було призначене для проведення господарської діяльності з метою одержання прибутку.
Це розповсюджується на сільськогосподарську та лісогосподарську нерухомість, інвестиційне нерухоме майно та майно, що має комерційний потенціал. Також це стосується єдиних майнових комплексів, корпоративних часток, матеріальних і нематеріальних об’єктів, ціну на які визначають відповідно до вартості єдиного майнового комплексу, який створювали на основі таких об’єктів.
Треба зауважити, що втрачену вигоду не визначатимуть для компаній, які створювалися на основі єдиного майнового комплексу й були збитковими у 2020 і 2021 роках.
Щодо витрат на відновлення
Методика допоможе оцінити об’єм витрат для того, щоб відновити:
- нерухоме майно;
- транспортні засоби, товарно-матеріальні запаси й поточні біологічні активи;
- активи компаній як єдиних майнових комплексів, рухомого майна та довгострокових біологічних активів (сади, багаторічні насадження тощо).
Хто оцінюватиме завдану шкоду
Для проведення оцінювання збитків залучатимуть:
- фахівців з оцінки (для незалежної оцінки збитків);
- судових експертів (щоб проводити судові експертизи).
В якій валюті оцінюватимуть збитки
Визначати збитки будуть в доларах США. Далі результати оцінки переводитимуть в гривню відповідно до офіційного курсу НБУ на дату оцінювання.
За який період будуть оцінювати
Проводити оцінювання завданої шкоди чи втраченої вигоди будуть на певну дату. Можна обрати будь-яке число з 24.02.2022.
Визначати завдану шкоду чи втрачену вигоду на дату, яка була до 24 лютого будуть відповідно до звичайних правил.
Яка потрібна документація
Для процедури оцінювання треба мати наступні документи:
- правовстановлюючі (договір купівлі-продажу, дарування, свідоцтво про право власності, витяг з держреєстру речових прав, господарський договір, звіт за результатами обстеження);
- відомості про технічний стан об’єкта (технічний паспорт, звіт про обстеження, акт введення в експлуатацію);
- підтвердження витрат на відновлення майна, що зазнало пошкоджень через збройну агресію (проєктно-кошторисні документи, рахунки-фактури, чеки тощо).
Якими документами можна підтвердити, що шкоду нанесла саме країна-агресорка
Методика містить орієнтовний перелік документації, яка є підтвердженням того, що майно було пошкоджено або зруйновано через збройну агресію країни-агресорки. До таких документів можна віднести:
- акти про пожежу, складені ДСНС;
- акти про виконані роботи з розмінування, що виконуються ДСНС;
- витяги з Єдиного реєстру досудових розслідувань, які підтверджують, що було порушено кримінальне провадження за фактом руйнації майна;
- документація, яка фіксує, що майно було пошкоджено чи знищено. Такі документи складають відповідні комісії уповноважених органів;
- акти про обстеження об’єкта (відповідно до Порядку, який затверджує постанова №257 Кабінету Міністрів України від 12.04.2017);
- акти про обстеження пошкоджень, руйнувань тощо, які сформували експерти та фахівці, які є суб’єктами оцінювальної діяльності;
- протоколи огляду майна, які формують органи досудового розслідування, прокурори.
Наскільки виконання положень даної Методики є обов’язковим
Зазначається, що положення Методики обов’язкові та переважають інші нормативні акти, методики й рекомендації, якими регулюється визначення об’єму збитків.
Оцінювання шкоди за цією Методикою здійснюють:
- в межах кримінального провадження відповідно до законів України;
- для того, щоб подати заяву на компенсацію;
- для того, щоб подати позов, зокрема колективний, до міжнародної судової інстанції та для подання позову від України як держави;
- згідно з іншими цілями, які визначає закон.
Проєкт Методики не остаточний, тож після обговорення він може змінитися. Однак поява такого документа в українському законодавстві говорить нам про те, що український бізнес може розраховувати на справедливе розв’язання проблем, які спричинила країна-агресорка.
Наша компанія ТОВ «Електронні закупівлі» надає юридичним, фізичним особам послуги з оцінки вартості майна різного типу - https://ezakupivli.com.ua/otsinka. Ми маємо великий досвід в сфері оцінки вартості майна, що підкріплено сертифікатами та іншими офіційними дозвільними документами.
ОЦІНКА ВАРТОСТІ НЕРУХОМОСТІ - https://ezakupivli.com.ua/otsinka/vartosti-neruhomosti.
ОЦІНКА ВАРТОСТІ ЗЕМЛІ - https://ezakupivli.com.ua/otsinka/vartosti-zemli.
ОЦІНКА РОЗМІРУ ЗАВДАНИХ ЗБИТКІВ - https://ezakupivli.com.ua/otsinka/rozmiru-zavdanih-zbitkiv-abo-shkodi.
Для наших клієнтів, в найкоротші терміни ми надаємо оцінку вартості рухомого і нерухомого майна для різних операцій, а саме: купівлі-продажу, оформлення спадщини, обміну, дарування тощо.
За детальною інформацією телефонуйте - +380678279991